Filamenty 3D – podstawowe typy

Najważniejszym elementem związanym z drukowaniem przestrzennym modeli i brył jest wybór odpowiedniego filamentu 3D do druku. To z niego powstaje gotowy przedmiot.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów filamentów jest PLA. Jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących i nie tylko. Główną zaleta jest jego twardość. Dzięki temu mamy pewność że nasze dzieło nie ulegnie zniszczeniu w zbyt krótkim czasie. Temperatury topienia wahają się w przedziale 180-220 stopni Celsjusza, więc dobranie odpowiedniej temperatury jest stosunkowo trudne. Materiał można szlifować, jednakże nie jest to zalecane amatorom ze względu na pracochłonność tego procesu. Pomimo, że PLA ma dobre właściwości fizyczne i reologiczne, łączy się go z wieloma dodatkami w celu optymalizacji dla specjalnych zastosowań. Modyfikacje te prowadzone są poprzez mieszanie PLA z różnymi dodatkami. Zaletą PLA jest to, że można regulować szybkość jego biodegradacji, która może wynosić kilka miesięcy lub kilka lat, w zależności od wymagań jaką rolę powinien spełniać produkt z niego wykonany.

Kolejnym popularnym materiałem do druku jest ABS. Tworzywo znane przede wszystkim z popularnych klocków LEGO. Wytrzymałe i odporne na żrące substancje, niestety charakteryzuje się dużą łamliwością. Drukowanie delikatnych przedmiotów z tego tworzywa nie jest dobrym pomysłem. Temperatura, która powinna zostać utrzymana w dyszy podczas drukowania to 215-250 stopni Celsjusza. Wydruk zazwyczaj powstaje w dobrej jakości, jednak nie jest polecany do domowego użytku ze względu na nieprzyjemny zapach unoszący się w powietrzu. BS jest materiałem odpornym na zarysowania, charakteryzuje się bowiem dużą twardością oraz udarnością. Jest materiałem bezpiecznym dla człowieka, nietoksycznym i odpornym na działanie rozcieńczonych kwasów, ługów, tłuszczu, soli. ABS jest najczęściej stosowany do wytwarzania obudów sprzętu RTV/AGD, urządzeń elektronicznych, elementów motoryzacyjnych (takich części samochodowych jak kratownice, nadkola, niektóre elementy karoserii). Można spotkać go także w zabawkach.