PYTANIA I ODPOWIEDZI (FAQ) – WYDRUK 3D


Jak działa druk 3D?

Druk 3D, nazywany także drukiem przestrzennym jest niesamowitą technologią XXI wieku. Pozwala nam tworzyć przestrzenne obiekty, które odwzorowują cyfrowe modele. Drukarka 3D warstwowo nanosi filament (materiał eksploatacyjny) zgodnie z wykonanym projektem przez grafika. Każda z warstw posiada niewielką wysokość, dzięki czemu zachowamy większą rozdzielczość wydruku, co przyczyni się do lepszej gładkości drukowanej powierzchni, a także do lepszej jakości odwzorowania drukowanego elementu.

W jaki sposób przygotować model 3D do sporządzenia wyceny?

Abyśmy mogli rozpocząć prace nad zleceniem, potrzebujemy otrzymać cyfrowy model 3D danego obiektu, który ma zostać wydrukowany. Taki projekt możemy samodzielnie zaprojektować w różnych programach modelujących 3D, zlecić grafikowi lub zeskanować obiekt specjalnym skanerem 3D.

 

Jednakże przy samodzielnym projektowaniu prosimy sprawdzić czy projektowany model posiada następujące cechy:

 

  1. brak przecinających się ścian modelu.
  2. ścianki nie powinny być cieńsze niż 0.8 mm.
  3. należy sprawdzić czy zgadzają się wymiary i skala projektu.
  4. wszystkie wierzchołki są domknięte (nie ma dziur w siatce) i nie nakładają się.

W jakim formacie załączyć pliki?

Pliki potrzebne do wyceny prosimy przesłać w formacie STL, który jest dla nas docelowym plikiem. Istnieje możliwość wysłania plików w innych formatach takich jak: OBJ, STP i 3MF, lecz wydłuży to czas oczekiwania potrzebny do wyceny projektu.

Ile będzie kosztował wydruk projektu ze zdjęcia?

Do wyceny wydruku potrzebny jest projekt modelu 3D, niestety na zdjęciach mało kiedy znajdują się jakiekolwiek wymiary potrzebne do wyceny projektu. Z tego powodu, nie jesteśmy w stanie sporządzić dokładnej wyceny. Po dostarczeniu projektu modelu 3D przez klienta podajemy dokładny czas realizacji projektu oraz koszt jego koszt.

Jakie technologie wykorzystujecie do druku 3D?

Aktualnie oferujemy wydruk 3D w technologii FDM.

 

FDM to metoda polegająca na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie. Filament (materiał w formie żyłki) podgrzewany jest w tzw. ekstruderze, a następnie nakładany na siebie przy pomocy głowicy. Dzięki czemu technologię FDM cechuje dobry stosunek ceny do jakości. Wydruki są trwałe, a także odporne na promieniowanie UV.

 

Technologię FDM cechuje szeroki wybór kolorów, a także rozległy wachlarz dostępnych materiałów.

Jaki jest maksymalny rozmiar wydruku?

Maksymalny rozmiar wydruku jaki oferujemy w obecnej chwili jest to: 21×25x21 cm. W przypadku rozmiaru większego, model zostaje podzielony przez nas na mniejsze części, a następnie zostaje sklejany.

Ile trwa wydruk?

Niestety nie jesteśmy w stanie podać konkretnej wartości. Czas trwania wydruku jest głównie uzależniony on wielkości, szczegółowości i finalnej wagi finalnego wydruku.

Co jeśli nie posiadam gotowego projektu potrzebnego do wydruku 3D?

W przypadku braku projektu potrzebnego do wydruku 3D, zachęcamy skorzystać z naszej pomocy lub zakupić gotowy już projekt w internecie.

Gdzie mogę znależć darmowe projekty modeli z drukami 3D?

Proponujemy skorzystać z darmowych stron internetowych, które posiadają darmowe projekty lub inspiracje z drukami 3D:

 

Jaki jest czas realizacji wydruku?

Czas realizacji jest indywidualny dla każdego zamówienia, ponieważ jest to uzależnione od złożoności zamówienia: od wielkości, wypełnienia oraz jakości wykończenia powierzchni (wysokości warstwy), a także od liczby sztuk.

Jakie są sposoby zamówienia oraz jakie są jego koszty?

 

  • Osobiście w siedzibie firmy NCTI w Wieliczce przy ul. ul. Wincentego Pola 4b.

 

  • Złożenie zamówienia poprzez dostępny formularz  na stronie.

 

Każde projekt jest wyceniany indywidualnie.