Wydruk 3D – Czym jest oraz jak działa?

Od co najmniej kilku lat druk 3D króluje na fali popularności. Słyszymy o nim w telewizji, w internecie czy w gazetach. Niestety, nie wszyscy do końca rozumieją o co tak naprawdę chodzi w druku 3D (druk przestrzenny). W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić czym jest tak naprawdę druk 3D, oraz przybliżymy zasadę jego działania.

Co to jest druk 3D (druk przestrzenny)?

Druk 3D nazywany inaczej drukiem przestrzennym jest to proces, w którym wytwarzamy trójwymiarowe bryły (modele) z pliku cyfrowego. Tworzenie drukowanego modelu odbywa się za pomocą procesu addytywnego. Jest to technika produkcji, która polega na łączeniu kolejnych warstw materiału, aż do utworzenia się danego obiektu. Dzięki czemu każdą z tych warstw można zobaczyć jako cienko pocięty przekrój obiektu. Technika przyrostowa, która obejmuje warstwowanie materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, kompozyty, w celu tworzenia obiektów o różnych kształtach, rozmiarach, sztywności i kolorze jest przeciwieństwem do techniki subtraktywnej, gdzie z bryły materiału usuwamy narzędziami skrawającymi jego naddatek, tworząc w ten sposób zamierzony kształt.

Jak działa drukowanie 3D?

Wszystko zaczyna się od projektu modelu 3D. Można zdecydować się na stworzenie takiego projektu od podstaw lub pobrać go z bibliotek 3D dostępnych w internecie. Następnie, gdy posiadamy już gotowy model 3D, musimy go przenieść do rzeczywistości. W tym celu drukarka 3D wykorzystuje jedną z dostępnych technologii. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną jest technologia FDM umożliwiająca tworzenie wydruków 3D z tworzyw plastikowych takich jak PLA czy ABS. Następnie wykorzystywany materiał jest wprowadzany do głowicy drukarki 3D, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury zostaje roztopiony i w formie płynnej zostaje wyciskany przez dyszę. Dysza nanosi materiał warstwa po warstwie, tworząc model według projektu 3D. Pod wpływem spadku temperatury materiał zastyga, tworząc ciało stałe. Po całkowitym wyschnięciu materiału, powstały wydruk 3D zdejmujemy ze stołu roboczego drukarki 3D i powstały prototyp poddajemy testom mającym na celu zweryfikowanie, czy ostateczny produkt jest w pełni funkcjonalny i gotowy do użytku.

Jeśli poszukujecie więcej informacji na temat druku 3D lub potrzebujecie stworzyć niecodzienny projekt 3D, to zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – Wydruk 3D Kraków